Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (919 entries)

en: %1$s (%2$s of %3$s)
ru: %1$s (%2$s из %3$s)

en: %1$s on %2$s
ru: %1$s к %2$s

en: %d Revision | %d Revisions
ru[0]: %d редакция
ru[1]: %d редакции
ru[2]: %d редакций

en: %d block | %d blocks
ru[0]: %d блок
ru[1]: %d блока
ru[2]: %d блоков

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
ru[0]: Найден %d результат. Используйте стрелки на клавиатуре для навигации.
ru[1]: Найдено %d результата. Используйте стрелки на клавиатуре для навигации.
ru[2]: Найдено %d результатов. Используйте стрелки на клавиатуре для навигации.

en: %d result found. | %d results found.
ru[0]: %d результат найден.
ru[1]: %d результата найдено.
ru[2]: %d результатов найдено.

en: %d word | %d words
ru[0]: %d слово
ru[1]: %d слова
ru[2]: %d слов

en: %s (opens in a new tab)
ru: %s (откроется в новой вкладке)

en: %s address
ru: %s адрес

en: %s block selected. | %s blocks selected.
ru[0]: Выбран %s блок.
ru[1]: Выбраны %s блока.
ru[2]: Выбраны %s блоков.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ru: %s уже редактирует эту запись. Вы хотите перехватить?

en: %s now has editing control of this post. Don’t worry, your changes up to this moment have been saved.
ru: %s в данный момент редактирует эту запись. Не беспокойтесь, все ваши изменения на текущий момент будут сохранены

en: (Empty heading)
ru: (Без заголовка)

en: (Incorrect heading level)
ru: (Некорректный уровень заголовка)

en: (Multiple H1 headings are not recommended)
ru: (Не рекомендуется использовать более одного тега H1)

en: (Untitled)
ru: (Без названия)

en: (Your theme may already use a H1 for the post title)
ru: (Ваша тема уже может использовать тег H1 для заголовка записи)

en: (current %s: %s)
ru: (текущий %s: %s)

en: (experimental)
ru: (экспериментальный)

en: (no title)
ru: (без названия)

en: (opens in a new tab)
ru: (откроется в новой вкладке)

en: (selected block)
ru: (выбранный блок)

en: - Select -
ru: - Выбрать -

en: ... like this one, which is right aligned.
ru: ... как этот, который выровнен по правому краю.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
ru: Одна картинка стоит тысячи слов

en: A block that groups other blocks.
ru: Блок, который группирует другие блоки.

en: A calendar of your site’s posts.
ru: Календарь записей вашего сайта.

en: A cloud of your most used tags.
ru: Облако часто используемых меток.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
ru: Огромное преимущество блоков заключается в том, что вы можете сразу их редактировать и напрямую манипулировать своим контентом. Вместо того, чтобы изменять поля для редактирования таких вещей, как источник цитаты, или текст кнопки, вы можете напрямую изменить содержимое. Попробуйте отредактировать следующую цитату:

en: A single column within a columns block.
ru: Одна колонка в блоке колонок.

en: A → Z
ru: А 	 Я

en: AM
ru: ДП

en: Access all block and document tools in a single place
ru: Доступ ко всем блокам и инструментам в одном месте

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
ru: Доступность важна &mdash; не забывайте атрибут alt

en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Add Block
ru: Добавить Блок

en: Add Column After
ru: Добавить столбец после

en: Add Column Before
ru: Добавить столбец до

en: Add New Tag
ru: Добавить новую метку

en: Add New Term
ru: Добавить новый термин

en: Add Row After
ru: Добавить строку после

en: Add Row Before
ru: Добавить строку до

en: Add a block
ru: Добавить блок

en: Add a block that displays content in multiple columns, then add whatever content blocks you’d like.
ru: Добавьте блок, который отображает контент в нескольких колонках, а затем в этот блок добавьте любые другие блоки с контентом, которые вы хотите.

en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter, Instagram or YouTube.
ru: Добавляет блок, который выводит содержимое с других сайтов, таких как Twitter, Instagram или YouTube.

en: Add a link to a downloadable file.
ru: Добавьте ссылку на скачиваемый файл.

en: Add a strikethrough to the selected text.
ru: Сделать выделенный текст зачеркнутым.

en: Add an image or video with a text overlay — great for headers.
ru: Добавьте изображение или видео с текстовым перекрытием — замечательно для заголовков.

en: Add block
ru: Добавить блок

en: Add button text…
ru: Добавить текст кнопки...

en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
ru: Добавьте произвольный код HTML и смотрите на результат в процессе редактирования.

en: Add item
ru: Добавить элемент

en: Add label…
ru: Добавить пометку...

en: Add new category
ru: Добавить новую рубрику

en: Add new term
ru: Добавить новый термин

en: Add tags
ru: Добавить метки

en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
ru: Добавьте текст, который соответствует вашим интервалам и вкладкам, а также позволяет стилизовать.

en: Add text…
ru: Добавить текст…

en: Add title
ru: Добавить заголовок

en: Add to Reusable Blocks
ru: Добавить в мои блоки

en: Add white space between blocks and customize its height.
ru: Добавьте пространство между блоками и настройте его высоту.

en: Additional CSS Class
ru: Дополнительный класс CSS

en: Additional settings are now available in the Editor block settings sidebar
ru: Дополнительные настройки теперь доступны на боковой панели расширенных настроек

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Panels
ru: Расширенные панели

en: After Conversion
ru: После преобразования

en: Align center
ru: По центру

en: Align left
ru: По левому краю

en: Align right
ru: По правому краю

en: Align text center
ru: Выровнять текст по центру

en: Align text left
ru: Выровнять текст влево

en: Align text right
ru: Выровнять текст вправо

en: All
ru: Все

en: Allow Comments
ru: Разрешить комментарии

en: Allow Pingbacks & Trackbacks
ru: Разрешить уведомления и обратные ссылки

en: Alpha value, from 0 (transparent) to 1 (fully opaque).
ru: Значение альфа, от 0 (прозрачный) до 1 (полностью непрозрачный).

en: Alt Text (Alternative Text)
ru: Alt (альтернативный текст)

en: Always show pre-publish checks.
ru: Всегда показывать проверки перед публикацией

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ru: Произошла ошибка, которая, вероятно, означает, что канал не работает. Повторите попытку позже.

en: An unknown error occurred.
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: Anchors lets you link directly to a section on a page.
ru: Якоря позволяют напрямую ссылаться на раздел на странице.

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
ru: И <em>списки</em>, как эти, конечно :)

en: Annotation
ru: Примечание

en: Another user is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ru: Другой пользователь уже редактирует эту запись. Вы хотите перехватить?

en: Another user now has editing control of this post. Don’t worry, your changes up to this moment have been saved.
ru: В данный момент другой пользователь редактирует эту запись. Не беспокойтесь, все ваши изменения на текущий момент будут сохранены

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
ru: Любой блок может быть выровнен. Встраиваемый блок имеет их также выравнивается и является адаптивным по умолчанию:

en: Apply
ru: Применить

en: Apply the "%1$s" format.
ru: Применить формат «%1$s».

en: April
ru: Апрель

en: Archives
ru: Архивы

en: Archives Settings
ru: Настройки архивов

en: Are you ready to publish?
ru: Вы готовы опубликовать?

en: Are you ready to schedule?
ru: Вы готовы запланировать?

en: Are you ready to submit for review?
ru: Вы готовы отправить на рассмотрение?

en: Are you sure you want to delete this Reusable Block?
    
    It will be permanently removed from all posts and pages that use it.
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот общий блок?
    Ваши действия приведут к удалению его из всех записей и страниц.

en: Are you sure you want to unpublish this post?
ru: Вы уверены, что хотите отменить публикацию записи?

en: Are you sure you want to unschedule this post?
ru: Вы уверены,что хотите отменить расписание этой записи?

en: Aside
ru: Заметка

en: Attachment Page
ru: Страница вложения

en: Attempt Block Recovery
ru: Попытка восстановления блока

en: Attempt Recovery
ru: Попытаться восстановить

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio Settings
ru: Настройки аудио

en: August
ru: Август

en: Author
ru: Автор

en: Auto
ru: Авто

en: Autoplay
ru: Автозапуск

en: Autosaving
ru: Автосохранение

en: Available block types
ru: Доступные типы блоков

en: Avatar
ru: Аватар

en: Back
ru: Назад

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Opacity
ru: Непрозрачность фона

en: Backtick
ru: Кавычка

en: Beautiful landscape
ru: Прекрасный пейзаж

en: Block
ru: Блок

en: Block %s is at the beginning of the content and can’t be moved up
ru: Блок %s находится в самом верху и не может быть перемещен выше

en: Block %s is at the end of the content and can’t be moved down
ru: Блок %s находится в самом низу и не может быть перемещен ещё ниже

en: Block %s is the only block, and cannot be moved
ru: Блок %s является единственным блоком и не может быть перемещен

en: Block (selected)
ru: Блок (выбран)

en: Block Areas
ru: Области Блока

en: Block Manager
ru: Менеджер блоков

en: Block Navigation
ru: Навигация по блокам

en: Block Styles
ru: Стили блоков

en: Block created.
ru: Блок создан.

en: Block deleted.
ru: Блок удален.

en: Block has been deleted or is unavailable.
ru: Блок удален или недоступен.

en: Block icon
ru: Значок блока

en: Block settings closed
ru: Настройки блока закрыты

en: Block shortcuts
ru: Блоки

en: Block tools
ru: Инструменты блоков

en: Block updated.
ru: Блок обновлен.

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Vertically Align Bottom
ru: Вертикальное выравнивание вниз

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Vertically Align Middle
ru: Вертикальное выравнивание по центру

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Vertically Align Top
ru: Вертикальное выравнивание вверх

[ctx: Block vertical alignment setting label]
en: Change Alignment
ru: Изменить выравнивание

en: Block: %s
ru: Блок: %s

en: Blocks
ru: Блоки

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
ru: Блоки могут быть любыми. Например, вы можете добавить цитату как часть композиции своего текста или вы можете показать гигантский стилизованный текст. Все это доступно в настройках.

en: Blocks cannot be moved down as they are already at the bottom
ru: Блоки не могут быть перемещены вниз, так как они уже находятся в самом низу

en: Blocks cannot be moved up as they are already at the top
ru: Блоки не могут быть перемещены вверх, так как они уже находятся сверху

en: Bold
ru: Жирный

en: Button
ru: Кнопка

en: Button text
ru: Текст кнопки

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendar Help
ru: Помощь по календарю

en: Cancel
ru: Отмена

en: Categories
ru: Рубрики

en: Categories Settings
ru: Настройки рубрик

en: Category
ru: Рубрика

en: Change Alignment
ru: Изменить выравнивание

en: Change Permalinks
ru: Изменить постоянные ссылки

en: Change Text Alignment
ru: Изменить выравнивание текста

en: Change block type or style
ru: Изменить тип блока или стиль

en: Change color format
ru: Изменение цветового формата

en: Change the block type after adding a new paragraph.
ru: Изменить тип блока после добавления нового параграфа.

en: Change type of %d block | Change type of %d blocks
ru[0]: Изменить тип %d блока
ru[1]: Изменить тип %d блоков
ru[2]: Изменить тип %d блоков

en: Change widget
ru: Изменить виджет

en: Chat
ru: Чат

en: Choose a shade
ru: Выберите оттенок

en: Class name of the widget.
ru: Имя класса виджета.

en: Classic
ru: Классический

en: Clear
ru: Сброс

en: Clear selection.
ru: Очистить выбор.

en: Click the desired day to select it.
ru: Нажмите на нужный день, чтобы выбрать его.

en: Click the right or left arrows to select other months in the past or the future.
ru: Нажмите стрелки вправо или влево для выбора других месяцев в прошлом или в будущем.

en: Click to Select
ru: Нажмите, чтобы выбрать

en: Click to change
ru: Нажмите, чтобы изменить

en: Click “Preview” to load a preview of this page, so you can make sure you’re happy with your blocks.
ru: Нажмите "Предпросмотр", чтобы загрузить предварительный просмотр этой страницы. Вы сможете убедиться, что с вашими блоками все хорошо.

en: Close
ru: Закрыть

en: Close dialog
ru: Закрыть окно

en: Close panel
ru: Закрыть панель

en: Close plugin
ru: Закрыть плагин

en: Close settings
ru: Закрыть настройки

en: Code
ru: Код

en: Code Editor
ru: Редактор кода

en: Code editor selected
ru: Выбран редактор кода

en: Code is Poetry
ru: Код — это поэзия.

en: Color Settings
ru: Настройки цвета

en: Color code: %s
ru: Цвет: %s

en: Color value in HSL
ru: Значение цвета в HSL

en: Color value in RGB
ru: Значение цвета в RGB

en: Color value in hexadecimal
ru: Значение цвета в HEX-формате

en: Color: %s
ru: Цвет: %s

en: Column
ru: Столбец

en: Column Count
ru: Количество столбцов

en: Columns
ru: Колонки

en: Comma
ru: Запятая

en: Common Blocks
ru: Основные блоки

en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
ru: Содержимое перед этим блоком будет показано в отрывке на странице архивов.

en: Content structure
ru: Структура статьи

en: Convert the selected text into a link.
ru: Преобразовать выделенный текст в ссылку.

en: Convert to Blocks
ru: Преобразовать в блоки

en: Convert to Classic Block
ru: Конвертировать в классический блок

en: Convert to HTML
ru: Преобразовать в HTML

en: Convert to Regular Block
ru: Преобразовать в обычный блок

en: Convert to ordered list
ru: Преобразовать в нумерованный список

en: Convert to unordered list
ru: Преобразовать в маркированный список

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Copy All Content
ru: Скопировать все содержимое

en: Copy Error
ru: Скопировать текст ошибки

en: Copy Link
ru: Копировать ссылку

en: Copy Post Text
ru: Скопировать текст записи

en: Copy URL
ru: Копировать URL

en: Copy the permalink
ru: Копировать ссылку

en: Cover
ru: Обложка

en: Cover Settings
ru: Настройки обложки

en: Create
ru: Создать

en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
ru: Создайте промежуток между идеями или разделами с помощью горизонтального разделителя.

en: Create a bulleted or numbered list.
ru: Создайте маркированый или нумерованый список.

en: Create content, and save it for you and other contributors to reuse across your site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used.
ru: Создавайте содержимое и сохраните его для себя и других участников, чтобы снова использовать его на сайте. Обновите блок, и изменения произойдут везде, где он используется.

en: Create password
ru: Создать пароль

en: Crop Images
ru: Обрезать изображения

en: Crop image to fill entire column
ru: Обрезать изображение для заполнения всего столбца

en: Current
ru: Текущий

en: Custom Color
ru: Произвольный цвет

en: Custom Fields
ru: Произвольные поля

en: Custom HTML
ru: HTML-код

en: Custom Size
ru: Произвольный

en: Custom URL
ru: Произвольный URL

en: Custom color picker
ru: Произвольный выбор цвета

en: Custom font size
ru: Произвольный размер шрифта

en: Cyan bluish gray
ru: Голубовато-серый

en: Date
ru: Дата

en: Day
ru: День

en: December
ru: Декабрь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Delete Column
ru: Удалить столбец

en: Delete Row
ru: Удалить строку

en: Demo
ru: Демо

en: Describe the purpose of the image
ru: Опишите назначение изображения

en: Disable tips
ru: Отключить советы

en: Discussion
ru: Обсуждение

en: Dismiss this notice
ru: Закрыть это уведомление

en: Display Avatar
ru: Показать аватар

en: Display Date
ru: Показать дату

en: Display Excerpt
ru: Показать отрывок

en: Display a legacy widget.
ru: Показать устаревший виджет.

en: Display a list of all categories.
ru: Показ списка всех рубрик.

en: Display a list of your most recent comments.
ru: Покажите список самых свежих комментариев.

en: Display a list of your most recent posts.
ru: Выводит список ваших последних записей.

en: Display a monthly archive of your posts.
ru: Показывать архивы записей за месяц.

en: Display as Dropdown
ru: Показывать выпадающим списком

en: Display author
ru: Показать автора

en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
ru: Покажите фрагменты кода с интервалами и табуляцией.

en: Display date
ru: Показать дату

en: Display entries from any RSS or Atom feed.
ru: Отображение записей из любой RSS-ленты или Atom.

en: Display excerpt
ru: Показать отрывок

en: Display multiple images in a rich gallery.
ru: Объедините несколько изображений в роскошной галерее.

en: Display post date
ru: Отображать дату публикации

en: Display the selected text in a monospaced font.
ru: Отобразить выделенный текст в моноширинном шрифте.

en: Display this help.
ru: Показать эту справку.

en: Document
ru: Документ

en: Document (selected)
ru: Документ (выбран)

en: Document Outline
ru: Структура документа

en: Document Panels
ru: Панели документов

en: Document Statistics
ru: Статистика документа

en: Document and block tools
ru: Инструменты документа и блоков

en: Document tools
ru: Инструменты документа

en: Documentation
ru: Документация

en: Dots
ru: Точки

en: Double-check your settings before publishing.
ru: Дважды проверьте ваши настройки перед публикацией.

en: Download Button Settings
ru: Настройки кнопки загрузки

en: Drag a file, upload a new one or select a file from your library.
ru: Перетащите файл, загрузите новый или выберите имеющийся из медиатеки.

en: Drag a media file, upload a new one or select a file from your library.
ru: Перетащите файл мультимедиа, загрузите новый или выберите из вашей медиатеки.

en: Drag a video, upload a new one or select a file from your library.
ru: Перетащите видео файл, загрузите новый или выберите из вашей медиатеки.

en: Drag an audio, upload a new one or select a file from your library.
ru: Перетащите аудио файл, загрузите новый или выберите из вашей медиатеки.

en: Drag an image or a video, upload a new one or select a file from your library.
ru: Перетащите изображение или видео, загрузите новое или выберите файл из вашей медиатеки.

en: Drag an image to upload, select a file from your library or add one from an URL.
ru: Перетащите изображение для загрузки, выберите файл из библиотеки или добавьте его по URL-адресу.

en: Drag an image, upload a new one or select a file from your library.
ru: Перетащите файл изображения, загрузите новый или выберите из вашей медиатеки.

en: Drag images, upload new ones or select files from your library.
ru: Перетащите изображения, загрузите новые или выберите имеющиеся из медиатеки.

en: Drop Cap
ru: Буквица

en: Drop files to upload
ru: Перетащите файлы сюда

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate the selected block(s).
ru: Дублировать выбранный блок(и).

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Link
ru: Изменить ссылку

en: Edit RSS URL
ru: Изменить RSS URL

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: Edit as HTML
ru: Редактировать как HTML

en: Edit audio
ru: Редактировать аудио

en: Edit file
ru: Редактировать файл

en: Edit gallery
ru: Редактировать галерею

en: Edit image
ru: Редактировать изображение

en: Edit media
ru: Редактировать медиа

en: Edit or update the image
ru: Изменить или обновить изображение

en: Edit post permalink
ru: Редактировать постоянную ссылку

en: Edit table
ru: Редактировать таблицу

en: Edit video
ru: Редактировать видео

en: Edit visually
ru: Редактировать визуально

en: Editing Code
ru: Редактор кода

en: Editor
ru: Редактор

en: Editor content
ru: Редактор содержимого

en: Editor plugins
ru: Редактор плагинов

en: Editor publish
ru: Редактор публикации

en: Editor settings
ru: Настройки редактора

en: Editor tips
ru: Советы по использованию редактора

en: Editor top bar
ru: Панель инструментов

en: Embed Amazon Kindle content.
ru: Вставить содержимое Amazon Kindle.

en: Embed Cloudup content.
ru: Вставить содержимое Cloudup.

en: Embed CollegeHumor content.
ru: Вставить содержимое CollegeHumor.

en: Embed Crowdsignal (formerly Polldaddy) content.
ru: Вставить содержимое Crowdsignal (ранее Polldaddy).

en: Embed Flickr content.
ru: Вставить содержимое Flickr.

en: Embed Handler
ru: Вставить обработчик

en: Embed Hulu content.
ru: Вставить содержимое Hulu.

en: Embed Imgur content.
ru: Вставить содержимое Imgur.

en: Embed Issuu content.
ru: Вставить содержимое Issuu.

en: Embed Kickstarter content.
ru: Вставить содержимое Kickstarter.

en: Embed Meetup.com content.
ru: Вставить содержимое Meetup.com.

en: Embed Mixcloud content.
ru: Вставить содержимое Mixcloud.

en: Embed Polldaddy content.
ru: Вставить содержимое Polldaddy.

en: Embed ReverbNation content.
ru: Вставить содержимое ReverbNation.

en: Embed Screencast content.
ru: Вставить содержимое Screencast.

en: Embed Scribd content.
ru: Вставить содержимое Scribd.

en: Embed Slideshare content.
ru: Вставить содержимое Slideshare.

en: Embed SmugMug content.
ru: Вставить содержимое SmugMug.

en: Embed SoundCloud content.
ru: Вставить содержимое SoundCloud.

en: Embed Speaker Deck content.
ru: Вставить содержимое Speaker Deck.

en: Embed Spotify content.
ru: Вставить содержимое Spotify.

en: Embed a Dailymotion video.
ru: Вставить видео Dailymotion.

en: Embed a Facebook post.
ru: Вставить запись Facebook.

en: Embed a Reddit thread.
ru: Вставить обсуждение Reddit.

en: Embed a TED video.
ru: Вставить видео TED.

en: Embed a Tumblr post.
ru: Вставить запись Tumblr.

en: Embed a VideoPress video.
ru: Вставить видео VideoPress.

en: Embed a Vimeo video.
ru: Вставить видео Vimeo.

en: Embed a WordPress post.
ru: Вставить запись WordPress.

en: Embed a WordPress.tv video.
ru: Вставить видео WordPress.tv.

en: Embed a YouTube video.
ru: Вставить видео YouTube.

en: Embed a simple audio player.
ru: Вставить простой аудиопроигрыватель.

en: Embed a tweet.
ru: Вставить твит.

en: Embed a video from your media library or upload a new one.
ru: Вставьте видео из вашей медиатеки или загрузите новое.

en: Embed an Animoto video.
ru: Вставить видео Animoto.

en: Embed an Instagram post.
ru: Вставить запись Instagram.

en: Embed videos, images, tweets, audio, and other content from external sources.
ru: Вставить видео, изображения, твиты, аудио и другое содержимое из внешних источников.

en: Embedded content from %s
ru: Вставленное содержимое с %s

en: Embedded content from %s can't be previewed in the editor.
ru: Встроенное содержимое из %s невозможно просмотреть в редакторе.

en: Embedding…
ru: Вставка...

en: Embeds
ru: Вставки

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
ru: Вставки, видео с YouTube, твиты или другие записи WordPress.

en: Empty block; start writing or type forward slash to choose a block
ru: Пустой блок; начните писать или нажмите прямой слэш (/) для выбора блока

en: Enable Pre-publish Checks
ru: Включить проверки перед публикацией

en: Enable Tips
ru: Включить подсказки

en: Enter URL here…
ru: Введите URL здесь...

en: Enter URL to embed here…
ru: Укажите URL для вставки...

en: Error loading block: %s
ru: Ошибка загрузки блока: %s

en: Error while uploading file %s to the media library.
ru: Ошибка загрузки файла %s в медиатеку.

en: Escape
ru: Выйти

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Exit Code Editor
ru: Выйти из редактора кода

en: Exit the Editor
ru: Выход из редактора

en: Feature activated
ru: Возможность активирована

en: Feature deactivated
ru: Возможность деактивирована

en: Featured Image
ru: Изображение записи

en: February
ru: Февраль

en: File
ru: Файл

en: Find original
ru: Найти оригинал

en: Finished writing? That’s great, let’s get this published right now. Just click “Publish” and you’re good to go.
ru: Закончили статью? Это здорово, давайте её опубликуем прямо сейчас. Просто нажмите "Опубликовать" и готово.

en: Fixed Background
ru: Фиксированный фон

en: Fixed width table cells
ru: Ячейки таблицы с фиксированной шириной

en: Focal Point Picker
ru: Выбор точки фокуса

en: Focus on one block at a time
ru: Сосредоточьтесь на одном блоке

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font size: %s
ru: Размер шрифта: %s

en: Footer
ru: Подвал

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Forward-slash
ru: Обратный слеш

en: Full Size
ru: Полноразмерный

en: Full width
ru: Во всю ширину

en: Fullscreen Mode
ru: Полноэкранный режим

en: Fullscreen mode activated
ru: Полноэкранный режим включен

en: Fullscreen mode deactivated
ru: Полноэкранный режим отключен

en: Galleries
ru: Галереи

en: Gallery
ru: Галерея

en: Gallery Settings
ru: Настройки галереи

en: General
ru: Общие

en: Generating preview…
ru: Создание предварительного просмотра...

en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
ru: Визуально акцентируйте цитируемый текст. "Цитируя других, мы цитируем себя." - Julio Cortázar

en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
ru: Визуально акцентируйте цитату из вашего текста.

en: Global shortcuts
ru: Общие

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
ru: Попробуйте, WordPress уже может добавить в ваши записи, блоки о которых вы не знали. Вот краткий список того, что вы можете найти в настоящее время:

en: Go to the first (home) or last (end) day of a week.
ru: Перейдите в первый (home) или последний (end) день недели.

en: Got it
ru: Понятно

en: Grid View
ru: В виде сетки

en: Group
ru: Группа

en: Gutenberg Team
ru: Команда Gutenberg

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/CONTRIBUTING.md">contributing</a> file for more information.
ru: Режим разработки Gutenberg требует компоновки файлов. Запустите <code>npm install</code> для установки зависимостей, <code>npm run build</code> для компоновки файлов или <code>npm run dev</code> для их автокомпоновки. Для более детальной информации ознакомьтесь с файлом <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/CONTRIBUTING.md">участие</a>.

en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
ru: Gutenberg требуется WordPress %s или выше, для корректной работы. Пожалуйста, обновите WordPress перед активацией Gutenberg.

en: HTML Anchor
ru: HTML якорь

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
ru: Основное внимание в новом редакторе уделяется обработке изображений и мультимедиа с максимальной осторожностью. Надеемся, вы найдете возможности добавления подписи изображения или перехода на полную ширину намного проще и надежнее, чем раньше.

en: Header
ru: Заголовок

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heading %d
ru: Заголовок %s

en: Heading Settings
ru: Настройки заголовка

en: Headings
ru: Заголовки

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
ru: Заголовки также являются отдельными блоками, что помогает с организацией вашего содержимого статьи.

en: Height
ru: Высота

en: Height in pixels
ru: Высота в пикселях

en: Help build Gutenberg
ru: Помогите создавать Gutenberg

en: Help visitors find your content.
ru: Помогите посетителям найти ваше содержимое.

en: Hex color mode active
ru: HEX режим активен

en: Hide Block Settings
ru: Скрыть параметры блока

en: Hide more tools & options
ru: Спрятать дополнительные инструменты и настройки

en: Hide options
ru: Скрыть настройки

en: Hide the excerpt on the full content page
ru: Скрыть отрывок на странице полного содержимого

en: Home and End
ru: Home и End

en: Horizontal Pos.
ru: Горизонтальная позиция

en: Hours
ru: Часы

en: Hue value in degrees, from 0 to 359.
ru: Значение оттенка в градусах, от 0 до 359.

en: Hue/saturation/lightness mode active
ru: HSL режим активен

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
ru: Если объединить новые выравнивания <strong>по ширине содержимого</strong> и <strong>на всю ширину</strong> с галереями, вы можете создать очень богатый медиа-макет очень быстро:

en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
ru: Если вы хотите узнать больше о том, как создавать дополнительные блоки, или если вы хотите помочь в развитии проекта, заходите в <a href="%s">репозиторий GitHub</a>.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
ru: Если ваша тема поддерживает режим «на всю ширину», вы увидите кнопку «на всю ширину» на панели инструментов. Попробуйте.

en: Image
ru: Изображение

en: Image Dimensions
ru: Размеры изображения

en: Image Settings
ru: Настройки изображения

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Images &amp; Videos
ru: Изображения и видео

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
ru: Представьте, что все, что может сделать WordPress, доступно вам быстро и из одного места. Нет необходимости определять HTML-теги, классы или помнить сложный синтаксис шорткодов. Кнопка <code>(+)</code>, которую вы увидите около редактора, позволяет просматривать все доступные блоки контента и добавлять их в свою запись. Плагины и темы могут регистрировать свои собственные блоки, открывая все возможности для редактирования и публикации ваших статей.

en: Immediately
ru: Немедленно

en: Import from JSON
ru: Импорт из JSON

en: Indent list item
ru: Добавить отступ к элементам списка

en: Inline Image
ru: Встроенное изображение

en: Insert After
ru: Вставить после

en: Insert Before
ru: Вставить до

en: Insert Link
ru: Вставить ссылку

en: Insert Media
ru: Вставить медиафайл

en: Insert a new block after the selected block(s).
ru: Вставить новый блок после выбранного блока.

en: Insert a new block before the selected block(s).
ru: Вставить новый блок перед выбранным блоком.

en: Insert a table — perfect for sharing charts and data.
ru: Вставить таблицу — отличный выбор для графиков и данных.

en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
ru: Вставить дополнительные пользовательские элементы с помощью шорткода.

en: Insert an image to make a visual statement.
ru: Добавьте изображение для визуального утверждения.

en: Insert from URL
ru: Вставить с сайта

en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
ru: Вставить поэтические строфы. Можно использовать специальный формат интервалов или цитировать текст песни.

en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
ru: Объявите новые разделы и организуйте содержимое для удобства посетителей (и поисковых систем) в понимании его структуры.

en: Invalid JSON file
ru: Недопустимый JSON-файл

en: Invalid Reusable Block JSON file
ru: Невалидный JSON файл для "Моего блока"

en: Invalid widget.
ru: Недопустимый виджет.

en: Italic
ru: Курсив

en: Item added.
ru: Элемент добавлен.

en: Item removed.
ru: Элемент удален.

en: January
ru: Январь

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Keep as HTML
ru: Сохранить как HTML

en: Keep it as is
ru: Оставить без изменений

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Label text
ru: Текст лейбла

en: Large
ru: Большой

en: Latest Comments
ru: Последние комментарии

en: Latest Comments Settings
ru: Настройки последних комментариев

en: Latest Posts
ru: Последние записи

en: Latest Posts Settings
ru: Настройки последних записей

en: Layout Elements
ru: Элементы разметки

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
ru: Блоки макетов, кнопки, изображения, разделители и т.д.

en: Learn more about manual excerpts
ru: Подробнее об отрывках

en: Leave empty if the image is purely decorative.
ru: Оставьте пустым, если изображение чисто декоративное.

en: Left and Right Arrows
ru: Влево и Вправо стрелки

en: Legacy Widget
ru: Устаревший виджет

en: Legacy Widget (Experimental)
ru: Устаревший виджет (Экспериментальное)

en: Level
ru: Уровень

en: Light green cyan
ru: Светло-зеленый

en: Link
ru: Ссылка

en: Link CSS Class
ru: CSS класс ссылки

en: Link Settings
ru: Настройки ссылок

en: Link To
ru: Ссылка

en: Link URL
ru: Ссылка

en: Link edited.
ru: Ссылка изменена.

en: Link inserted.
ru: Ссылка вставлена.

en: Link removed.
ru: Ссылка удалена.

en: Link selected.
ru: Выбрана ссылка.

en: List
ru: Список

en: List View
ru: В виде списка

en: Loop
ru: Зациклить

en: Luminous vivid amber
ru: Янтарный

en: Luminous vivid orange
ru: Ярко-оранжевый

en: Main Color
ru: Основной цвет

en: Make the selected text bold.
ru: Сделать выделенный текст жирным.

en: Make the selected text italic.
ru: Сделать выделенный текст курсивом.

en: Manage All Reusable Blocks
ru: Управление всеми "Моими блоками"

en: March
ru: Март

en: Matt Mullenweg, 2017
ru: Мэтт Мулленвег, 2017

en: Max number of words in excerpt
ru: Максимальное количество слов в отрывке

en: May
ru: Май

en: Media
ru: Медиафайлы

en: Media & Text
ru: Медиа и Текст

en: Media & Text Settings
ru: Настройки мультимедиа и текста

en: Media File
ru: Медиафайл

en: Media Library
ru: Библиотека файлов

en: Media Rich
ru: Медиа

en: Media Settings
ru: Медиа настройки

en: Media area
ru: Область мультимедиа

en: Medium
ru: Средний

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Minutes
ru: Минуты

en: Month
ru: Месяц

en: More Rich Text Controls
ru: Больше элементов управления Rich Text

en: More options
ru: Еще настройки

en: Move %1$d block from position %2$d down by one place | Move %1$d blocks from position %2$d down by one place
ru[0]: Переместить %1$d блок с позиции %2$d вниз на одну позицию
ru[1]: Переместить %1$d блока с позиции %2$d вниз на одну позицию
ru[2]: Переместить %1$d блоков с позиции %2$d вниз на одну позицию

en: Move %1$d block from position %2$d up by one place | Move %1$d blocks from position %2$d up by one place
ru[0]: Переместить %1$d блок с позиции %2$d вверх на одну позицию
ru[1]: Переместить %1$d блока с позиции %2$d вверх на одну позицию
ru[2]: Переместить %1$d блоков с позиции %2$d вверх на одну позицию

en: Move %1$s block from position %2$d down to position %3$d
ru: Переместить %1$s блок с позиции %2$d вниз на %3$d позиций

en: Move %1$s block from position %2$d up to position %3$d
ru: Переместить %1$s блок с позиции %2$d вверх на %3$d позиций

en: Move backward (PgUp) or forward (PgDn) by one month.
ru: Перемещение назад (PgUp) или вперед (PgDn) на один месяц.

en: Move backward (left) or forward (right) by one day.
ru: Перемещение назад (влево) или вперед (вправо) на один день.

en: Move backward (up) or forward (down) by one week.
ru: Перемещение назад (вверх) или вперед (вниз) на одну неделю.

en: Move down
ru: Переместить вниз

en: Move the arrow left or right to change hue.
ru: Переместите стрелку влево или вправо, чтобы изменить оттенок.

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Move up
ru: Переместить вверх

en: Muted
ru: Приглушенный

en: Name:
ru: Имя:

en: Navigate to the nearest toolbar.
ru: Навигация по ближайшей панели инструментов.

en: Navigate to the next part of the editor (alternative).
ru: Перейти к следующей части редактора (альтернатива).

en: Navigate to the next part of the editor.
ru: Перейти к следующей части редактора.

en: Navigate to the previous part of the editor (alternative).
ru: Перейти к предыдущей части редактора (альтернатива).

en: Navigate to the previous part of the editor.
ru: Перейти к предыдущей части редактора.

en: Navigating with a keyboard
ru: Навигация с помощью клавиатуры

en: New Column
ru: Новый столбец

en: Newest to Oldest
ru: От новых к старым

en: No archives to show.
ru: Нет архивов для просмотра.

en: No block selected.
ru: Блок не выбран.

en: No blocks found.
ru: Блоков не найдено.

en: No comments to show.
ru: Нет комментариев для просмотра.

en: No posts found.
ru: Записей не найдено.

en: No results found.
ru: Результатов не найдено.

en: No results.
ru: Нет результатов.

en: No terms to show.
ru: Нет терминов для отображения.

en: None
ru: Нет

en: Not a valid widget.
ru: Не верный виджет.

en: November
ru: Ноябрь

en: Number of Comments
ru: Количество комментариев

en: Number of items
ru: Количество элементов

en: October
ru: Октябрь

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
ru: Книга гор и морей

en: Oldest to Newest
ru: От старых к новым

en: Only visible to site admins and editors.
ru: Видна только администраторам и редакторам.

en: Open in New Tab
ru: Открыть в новой вкладке

en: Open publish panel
ru: Открыть панель публикации

en: Open the block navigation menu.
ru: Откроет меню навигации по блокам.

en: Optional placeholder text
ru: Текст необязательного заполнителя

en: Optional placeholder…
ru: Необязательный заполнитель…

en: Options
ru: Настройки

en: Order
ru: Порядок сортировки

en: Order by
ru: Сортировать по

en: Outdent list item
ru: Убрать отступ у элементов списка

en: Outline
ru: Контур

en: Overlay
ru: Наложение

en: Overlay Color
ru: Цвет наложения

en: PM
ru: ПП

en: Page Attributes
ru: Атрибуты страницы

en: Page Break
ru: Разрыв страницы

en: Page Up and Page Down
ru: Page Up и Page Down

en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: Pale cyan blue
ru: Бледно-голубой

en: Pale pink
ru: Бледно-розовый

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Paragraph block
ru: Блок параграфа

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Parent Category
ru: Родительская рубрика

en: Parent Term
ru: Родительский термин

en: Password Protected
ru: Защищено паролем

en: Paste URL or type to search
ru: Введите URL или слово для поиска

en: Paste or type URL
ru: Вставить или ввести URL-адрес

en: Pending Review
ru: На утверждении

en: Period
ru: Точка

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Permalink copied
ru: Ссылка скопирована

en: Permalink:
ru: Постоянная ссылка:

en: Pin to toolbar
ru: Прикрепить к панели инструментов

en: Play inline
ru: Воспроизводить встроенным

en: Playback Controls
ru: Настройки воспроизведения

en: Plugins
ru: Плагины

en: Post Format
ru: Формат записи

en: Post Visibility
ru: Видимость записи

en: Poster Image
ru: Постер

en: Preformatted
ru: Форматированный

en: Preload
ru: Предварительная загрузка

en: Preview
ru: Просмотреть

en: Printing since 1440. This is the development plugin for the new block editor in core.
ru: Печатаем с 1440 года. Это разработка плагина для нового редактора блоков в ядре.

en: Private
ru: Личное

en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
ru: Мотивируйте посетителей к действию ссылкой в виде кнопки.

en: Protected with a password you choose. Only those with the password can view this post.
ru: Защищена паролем, который вы укажете. Запись смогут посмотреть только те, у кого есть пароль.

en: Public
ru: Открыто

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Publish:
ru: Опубликована:

en: Published
ru: Опубликовано

en: Publishing failed
ru: Ошибка публикации

en: Publishing…
ru: Публикация...

en: Publish…
ru: Опубликовать...

en: Pullquote
ru: Выдержка

en: Quote
ru: Цитата

en: RGB mode active
ru: Режим RGB активен

en: RSS Error:
ru: Ошибка RSS:

en: RSS Settings
ru: Настройки RSS

en: Read about permalinks
ru: Читайте о постоянных ссылках

en: Read more
ru: Подробнее

en: Redo
ru: Повторить

en: Redo your last undo.
ru: Повторить последнюю отмену.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Block
ru: Удалить блок

en: Remove Image
ru: Удалить изображение

en: Remove Poster Image
ru: Удалить постер

en: Remove a link.
ru: Удалить ссылку.

en: Remove from Reusable Blocks
ru: Удалить из моих блоков

en: Remove item
ru: Удалить пункт

en: Remove the selected block(s).
ru: Удалить выбранный блок(и).

en: Replace Image
ru: Заменить изображение

en: Replace image
ru: Заменить изображение

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset the template
ru: Сбросить шаблон

en: Resetting the template may result in loss of content, do you want to continue?
ru: Сброс шаблона может привести к потере содержимого, хотите продолжить?

en: Resize for smaller devices
ru: Изменить размер для устройств с небольшим экраном

en: Resolve Block
ru: Исправить блок

en: Reusable
ru: Мой блок

en: Reusable Block
ru: Мой блок

en: Reusable Block: %s
ru: Мой блок: %s

en: Reusable Blocks
ru: Мои блоки

en: Reusable Template
ru: Мой шаблон

en: Reusable block imported successfully!
ru: "Мой блок" импортирован успешно!

en: Row Count
ru: Количество строк

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Draft
ru: Сохранить

en: Save as Pending
ru: Сохранить для утверждения

en: Save your changes.
ru: Сохранить изменения.

en: Saved
ru: Сохранено

en: Saving
ru: Сохранение

en: Schedule
ru: Запланировать

en: Scheduled
ru: Запланирован

en: Schedule…
ru: Запланировать...

en: Scheduling failed
ru: Не удалось запланировать

en: Scheduling…
ru: Планирование...

en: Search
ru: Поиск

en: Search Terms
ru: Условия поиска

en: Search for a block
ru: Поиск блоков

en: See next tip
ru: Следующий совет

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Category
ru: Выберите рубрику

en: Select Day
ru: Выберите день

en: Select Month
ru: Выберите месяц

en: Select Post
ru: Выберите запись

en: Select Poster Image
ru: Добавить постер

en: Select Week
ru: Выберите неделю

en: Select Year
ru: Выберите год

en: Select a legacy widget to display:
ru: Выберите устаревший виджет для отображения:

en: Select all text when typing. Press again to select all blocks.
ru: Выбрать все. Нажмите еще раз, чтобы выбрать все блоки.

en: Select or Upload Media
ru: Выбрать или загрузить

en: Select the date in focus.
ru: Выберите дату в фокусе.

en: Selection shortcuts
ru: Выбор

en: Separate with commas
ru: Разделить запятыми

en: Separate your content into a multi-page experience.
ru: Разделите содержимое на несколько страниц.

en: Separator
ru: Разделитель

en: September
ru: Сентябрь

en: Set Featured Image
ru: Задать изображение

en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
ru: Установите мультимедиа элемент и текст по бокам от него для богатства макета.

en: Settings
ru: Настройки

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show Block Settings
ru: Показать параметры блока

en: Show Download Button
ru: Показать кнопку загрузки

en: Show Hierarchy
ru: Показать иерархию

en: Show Post Counts
ru: Показать счётчик записей

en: Show media on left
ru: Показать медиа слева

en: Show media on right
ru: Показать медиа справа

en: Show more tools & options
ru: Показать больше инструментов и настроек

en: Show or hide the settings sidebar.
ru: Показать или скрыть боковую панель настроек.

en: Show post counts
ru: Показать кол-во записей

en: Showing large initial letter.
ru: Отображение большой начальной буквы.

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Skip to the selected block
ru: Перейти к выбранному блоку

en: Solid Color
ru: Сплошной цвет

en: Someone else has taken over this post.
ru: Кто-то еще перехватил эту запись.

en: Sorry, this content could not be embedded.
ru: Извините, это содержимое не может быть встроено.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ru: Извините, этот тип файла недопустим по соображениям безопасности.

en: Sorry, this file type is not supported here.
ru: К сожалению, этот тип файла здесь не поддерживается.

en: Sorry, you are not allowed to access widgets on this site.
ru: Извините, у вас нет доступа к виджетам на этом сайте.

en: Spacer
ru: Интервал

en: Spacer Settings
ru: Настройки интервала

en: Spotlight Mode
ru: Режим подсветки

en: Spotlight mode activated
ru: Режим подсветки активирован

en: Spotlight mode deactivated
ru: Режим подсветки деактивирован

en: Stack on mobile
ru: Группировать друг над другом на мобильных устройствах

en: Standard
ru: Стандартный

en: Start with the building block of all narrative.
ru: Начните с создания повествовательного блока.

en: Start writing or type / to choose a block
ru: Начните писать или нажмите / для выбора блока

en: Start writing with text or HTML
ru: Начните писать текст или HTML-код

en: Status
ru: Статус

en: Status & Visibility
ru: Статус и видимость

en: Stick to the top of the blog
ru: Прилепить к верхней части блога

en: Strikethrough
ru: Зачеркнутый

en: Stripes
ru: Полосы

en: Styles
ru: Стили

en: Subheading (deprecated)
ru: Подзаголовок (устарел)

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit for Review
ru: Отправить на рассмотрение

en: Suggestion:
ru: Предложение:

en: Support
ru: Поддержка

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
ru: Конечно, полномасштабное изображение может быть довольно большим. Но иногда это стоит того.

en: Switch between Visual Editor and Code Editor.
ru: Переключение между визуальным редактором и редактором кода.

en: Switch to Draft
ru: Переключиться на черновик

en: Table
ru: Таблица

en: Table Settings
ru: Настройки таблицы

en: Tag
ru: Метка

en: Tag Cloud
ru: Облако меток

en: Tag Cloud Settings
ru: Настройки облака меток

en: Tags help users and search engines navigate your site and find your content. Add a few keywords to describe your post.
ru: Метки помогают пользователям и поисковым системам перемещаться по вашему сайту и находить ваше содержимое. Добавьте несколько ключевых слов для описания вашей записи.

en: Take Over
ru: Перехватить

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Template block used as a container.
ru: Использовать шаблон блока как контейнер.

en: Template:
ru: Шаблон:

en: Term
ru: Термин

en: Terms
ru: Термины

en: Text &amp; Headings
ru: Текст и заголовки

en: Text Alignment
ru: Выравнивание текста

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Columns (deprecated)
ru: Текстовые столбцы (устарел)

en: Text Link Settings
ru: Настройки текстовой ссылки

en: Text Settings
ru: Настройки текста

en: Text formatting
ru: Форматирование текста

en: Thanks for testing Gutenberg!
ru: Спасибо за тестирование Gutenberg!

en: The <em>Inserter</em> Tool
ru: Инструмент <em>вставки</em>

en: The WordPress community
ru: Сообщество WordPress

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
ru: Выше была галерея с двумя изображениями. Это более простой способ создания визуально привлекательных макетов. Вы также можете легко преобразовать галерею обратно в отдельные изображения, используя блок-переключатель.

en: The content of your post doesn’t match the template assigned to your post type.
ru: Содержимое не соответствует шаблону, назначенному этому типу записи.

en: The current poster image url is %s
ru: Текущий URL изображения постера %s

en: The editor has encountered an unexpected error.
ru: Произошла непредвиденная ошибка.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
ru: Редактор стремится дать новый опыт создания постов и страниц, который позволит легко создавать насыщенные посты с помощью «блоков» - вместо использующихся сейчас шорткодов, произвольных html или всевозможных махинаций со вставкой кода

en: The excerpt is hidden.
ru: Отрывок скрыт.

en: The excerpt is visible.
ru: Отрывок показан.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
ru: Цель нового редактора - сделать добавление контента в WordPress простым и приятным. Вся эта запись состоит из <em> фрагментов контента</em>, что похоже на LEGO-кирпичи, которые вы можете перемещать и конструировать. Перемещайте курсор, и вы заметите, что различные блоки загораются контурами и стрелками. Нажмите стрелки, чтобы быстро переместить блоки, не опасаясь потерять контент в процессе копирования и вставки.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
ru: Информация о источнике цитаты представляет собой отдельное текстовое поле, аналогичное подписи под изображениями. Поэтому структура цитаты неизменная, даже если вы выбираете, изменяете или удаляете источник. Источник можно легко добавить в любое время.

en: The last part of the URL.
ru: Последняя часть URL.

en: The response is not a valid JSON response.
ru: Ответ не является допустимым ответом JSON.

en: There are no widgets available.
ru: Нет доступных виджетов.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below.
ru: Существует более поздняя версия этой записи, чем версия ниже.

en: There is no poster image currently selected
ru: В данный момент изображение постера не выбрано

en: This block can only be used once.
ru: Этот блок можно использовать только один раз.

en: This block contains unexpected or invalid content.
ru: Этот блок имеет неожидаемое или неверное содержимое.

en: This block has encountered an error and cannot be previewed.
ru: Этот блок содержит ошибку и не может быть просмотрен.

en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
ru: Этот блок устарел. Вместо этого используйте блок «Столбцы».

en: This block is deprecated. Please use the Paragraph block instead.
ru: Этот блок устарел. Вместо этого используйте блок «Параграф».

en: This color combination may be hard for people to read.
ru: Это сочетание цветов может быть трудным для чтения людьми.

en: This color combination may be hard for people to read. Try using a brighter background color and/or a darker text color.
ru: Это сочетание цветов может затруднить чтение. Попробуйте использовать более яркий цвет фона и/или более темный цвет текста.

en: This color combination may be hard for people to read. Try using a darker background color and/or a brighter text color.
ru: Это сочетание цветов может затруднить чтение. Попробуйте использовать более темный цвет фона и/или более яркий цвет текста.

en: This embed may not preserve its aspect ratio when the browser is resized.
ru: Этот встроенный объект может не сохранять соотношение сторон при изменении размера окна браузера.

en: This embed will preserve its aspect ratio when the browser is resized.
ru: Этот встроенный объект сохранит соотношение сторон при изменении размера окна браузера.

en: This file exceeds the maximum upload size for this site.
ru: Размер файла превышает максимальный для этого сайта.

en: This file is empty.
ru: Этот файл пуст.

en: This image has an empty alt attribute
ru: Это изображение имеет пустой атрибут alt

en: This image has an empty alt attribute; its file name is %s
ru: Это изображение имеет пустой атрибут alt; его имя файла - %s

en: This post is already being edited.
ru: Запись уже редактируется.

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thumbnails are cropped to align.
ru: Миниатюры обрезаются для выравнивания.

en: Thumbnails are not cropped.
ru: Миниатюры не обрезаны.

en: Time
ru: Время

en: Title
ru: Заголовок

en: To edit the featured image, you need permission to upload media.
ru: Для редактирования изображения записи вам требуется разрешение на загрузку медиафайлов.

en: To edit this block, you need permission to upload media.
ru: Для редактирования этого блока вам требуется разрешение на загрузку медиафайлов.

en: Toggle to show a large initial letter.
ru: Сделать начальную букву большой.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top Toolbar
ru: Верхняя панель инструментов

en: Top toolbar activated
ru: Верхняя панель инструментов включена

en: Top toolbar deactivated
ru: Верхняя панель инструментов отключена

en: Transform To:
ru: Преобразовать в:

en: Transform into:
ru: Преобразовать в:

en: Trashing failed
ru: Удаление в корзину не удалось

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
ru: Попробуйте выбрать, удалить или отредактировать заголовок. Теперь вам не нужно быть осторожным при выборе изображения или другого текста, чтобы не разрушить презентацию.

en: Type text or HTML
ru: Напишите текст или HTML-код

en: URL Slug
ru: ярлык для URL

en: Underline
ru: Подчеркивание

en: Underline the selected text.
ru: Подчеркнуть выделенный текст.

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo your last changes.
ru: Отменить свои последние изменения.

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unlink
ru: Убрать ссылку

en: Unpin from toolbar
ru: Открепить от панели инструментов

en: Unrecognized Block
ru: Нераспознанный блок

en: Untitled Reusable Block
ru: Мой блок без названия

en: Up and Down Arrows
ru: Вверх и Вниз стрелки

en: Update
ru: Обновить

en: Updating failed
ru: Ошибка обновления

en: Updating…
ru: Обновление...

en: Upload
ru: Загрузить

en: Use URL
ru: Использовать URL

en: Use a post format
ru: Использовать формат записи

en: Use a secure password
ru: Впишите надежный пароль

en: Use the classic WordPress editor.
ru: Использовать классический редактор WordPress.

en: Use your arrow keys to change the base color. Move up to lighten the color, down to darken, left to decrease saturation, and right to increase saturation.
ru: Используйте клавиши со стрелками для изменения цвета. Переместите вверх - чтобы осветлить цвет, вниз - чтобы затемнить, влево - чтобы уменьшить насыщенность, и вправо - чтобы увеличить насыщенность.

en: Verse
ru: Стих

en: Vertical Pos.
ru: Вертикальная позиция

en: Very dark gray
ru: Тёмно-серый

en: Very light gray
ru: Светло-серый

en: Video
ru: Видео

en: Video Settings
ru: Настройки видео

en: View the autosave
ru: Посмотреть автосохранение

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visibility:
ru: Видимость:

en: Visible to everyone.
ru: Видна всем.

en: Visual Editing
ru: Визуальное редактирование

en: Visual Editor
ru: Визуальный редактор

en: Visual editor selected
ru: Выбран визуальный редактор

en: Vivid cyan blue
ru: Ярко-синий

en: Vivid green cyan
ru: Ярко-зеленый

en: Vivid red
ru: Ярко-красный

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
ru: Предупреждение: Ссылка вставлена, но возможно с ошибками. Пожалуйста, проверьте её.

en: Welcome to the Gutenberg Editor
ru: Добро пожаловать в редактор Gutenberg

en: Welcome to the wonderful world of blocks! Click the “+” (“Add block”) button to add a new block. There are blocks available for all kinds of content: you can insert text, headings, images, lists, and lots more!
ru: Добро пожаловать в чудесный мир блоков! Нажмите кнопку “+“ (“Добавить блок“), чтобы добавить новый блок. Доступны блоки для всех видов контента: вы можете вставлять текст, заголовки, изображения, списки и многое другое!

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
ru: То, что вы сейчас читаете, представляет собой <strong>параграф</strong>. Самый основной блок из всех. Параграф имеет свои собственные элементы управления, которые можно свободно перемещать по записи...

en: What’s next?
ru: Что дальше?

en: When you’re ready, submit your work for review, and an Editor will be able to approve it for you.
ru: Когда вы будете готовы, отправьте свою работу на проверку, и редактор сможет ее одобрить.

en: Wide Line
ru: Широкая линия

en: Wide width
ru: По ширине содержимого

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Widgets (beta)
ru: Виджеты (бета)

en: Widgets advanced settings
ru: Расширенные настройки виджетов

en: Widgets screen content
ru: Содержимое экрана виджетов

en: Widgets screen top bar
ru: Верхняя панель экрана виджетов

en: Width
ru: Ширина

en: Words
ru: Слова

en: Work without distraction
ru: Работа без отвлечения внимания

en: Would you like to privately publish this post now?
ru: Вы хотите опубликовать запись как личную?

en: Write HTML…
ru: Пишите HTML...

en: Write an excerpt (optional)
ru: Написать отрывок (необязательно)

en: Write caption…
ru: Напишите подпись...

en: Write citation…
ru: Введите цитату...

en: Write code…
ru: Введите код...

en: Write file name…
ru: Впишите имя файла ...

en: Write heading…
ru: Введите заголовок...

en: Write list…
ru: Составить список...

en: Write preformatted text…
ru: Напишите предварительно отформатированный текст...

en: Write quote…
ru: Введите цитату...

en: Write shortcode here…
ru: Введите шорткод здесь...

en: Write subheading…
ru: Введите подзаголовок...

en: Write title…
ru: Введите заголовок...

en: Write…
ru: Напишите...

en: Year
ru: Год

en: You are now editing the image in the image block.
ru: Теперь вы редактируете изображение в блоке изображения.

en: You are now viewing the image in the image block.
ru: Теперь вы просматриваете изображение в блоке изображения.

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
ru: Вы можете построить любой интересующий вас блок, статический или динамический, декоративный или простой. Вот блок Выдержка:

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
ru: Вы можете изменить количество столбцов в своих галереях, перетащив ползунок в инспекторе блоков на боковой панели.

en: You don't have permissions to use widgets on this site.
ru: У вас нет прав на использование виджетов на этом сайте.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
ru: У вас есть несохраненные изменения. Если вы продолжите, они будут потеряны.

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave this block intact or remove it entirely.
ru: Ваш сайт не поддерживает "%s" блок. Вы можете оставить этот блок нетронутым или полностью удалить его.

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave this block intact, convert its content to a Custom HTML block, or remove it entirely.
ru: Ваш сайт не поддерживает "%s" блок. Вы можете оставить этот блок нетронутым, преобразовать его содержимое в произвольный HTML-блок или полностью удалить его.

en: Your site doesn’t include support for this block.
ru: Ваш сайт не поддерживает этот блок.

en: Your theme uses post formats to highlight different kinds of content, like images or videos. Apply a post format to see this special styling.
ru: В вашей теме используются форматы записей, чтобы выделять различные виды содержимого, например изображений или видео. Примените формат записи, чтобы увидеть этот особый стиль.

en: Your work will be published at the specified date and time.
ru: Ваш труд будет опубликован в указанную дату и время.

en: You’ll find more settings for your page and blocks in the sidebar. Click the cog icon to toggle the sidebar open and closed.
ru: Вы можете найти еще больше настроек для ваших страниц и блоков в боковой панели, для отображения которой щёлкните на иконку шестерёнки.

en: Z → A
ru: Я 	 А

en: archive
ru: архив

en: audio
ru: аудио

[ctx: block name]
en: More
ru: Тег «Далее»

[ctx: block style]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: block style]
en: Large
ru: Большой

[ctx: block style]
en: Squared
ru: Квадратный

[ctx: block title]
en: Classic
ru: Классический

[ctx: block title]
en: Embed
ru: Вставка

en: blockquote
ru: цитата

[ctx: blocks]
en: Most Used
ru: Часто используемые

en: blog
ru: блог

en: bullet list
ru: маркированный список

[ctx: button label]
en: Convert to link
ru: Сконвертировать в ссылку

[ctx: button label]
en: Download
ru: Скачать

[ctx: button label]
en: Embed
ru: Вставить

[ctx: button label]
en: Import
ru: Импорт

[ctx: button label]
en: Try again
ru: Попробовать снова

[ctx: button to expand options]
en: More
ru: Больше настроек

en: by
ru: от

en: container
ru: контейнер

[ctx: content placeholder]
en: Content…
ru: Содержимое...

en: divider
ru: разделитель

en: document
ru: документ

[ctx: editor button]
en: Left to right
ru: Слева направо

en: embed
ru: вставка

en: feed
ru: RSS-лента

en: find
ru: Найти

[ctx: font size name]
en: Custom
ru: Произвольный

[ctx: font size name]
en: Huge
ru: Огромный

[ctx: font size name]
en: Large
ru: Большой

[ctx: font size name]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: font size name]
en: Normal
ru: Обычный

[ctx: font size name]
en: Small
ru: Маленький

en: horizontal-line
ru: горизонтальная-линия

en: https://codex.wordpress.org/Excerpt
ru: https://codex.wordpress.org/%D0%9E%D1%82%D1%80%D1%8B%D0%B2%D0%BE%D0%BA

en: image
ru: изображение

en: image %1$d of %2$d in gallery
ru: изображение %1$d из %2$d в галерее

en: images
ru: изображения

[ctx: imperative verb]
en: Preview
ru: Предпросмотр

[ctx: imperative verb]
en: Resolve
ru: Исправить

en: is now live.
ru: опубликована.

en: is now scheduled. It will go live on
ru: запланирована и будет опубликована

[ctx: keyboard button]
en: Enter
ru: Ввод

[ctx: keyboard key]
en: Space
ru: Пробел

en: link
ru: ссылка

en: media
ru: медиафайл

en: movie
ru: фильм

en: music
ru: музыка

en: next page
ru: следущая страница

en: no parent
ru: без родителя

en: no title
ru: без заголовка

[ctx: noun]
en: View
ru: Вид

en: numbered list
ru: нумерованный список

en: ordered list
ru: упорядоченный список

en: pagination
ru: пагинация

en: photo
ru: фотография

en: photos
ru: фотографии

en: poetry
ru: поэзия

en: post
ru: запись

en: posts
ru: записи

en: recent comments
ru: недавние комментарии

en: recent posts
ru: последние записи

en: row
ru: строка

en: section
ru: раздел

en: subtitle
ru: подзаголовок

[ctx: term]
en: %s added
ru: %s добавлен

[ctx: term]
en: %s removed
ru: %s удален

[ctx: term]
en: Remove %s
ru: Удалить %s

en: text
ru: текст

en: title
ru: заголовок

en: video
ru: видео

en: wrapper
ru: обёртка
